| Manufacturer Part Number | PWR263S-35-R300F |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 45300 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 0.3 OHM 1% 35W D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | PWR263S-35-R300F.pdf |
| Part Number | PWR263S-35-R300F |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 35W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.192" (4.88mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | PWR263S-35-R300F |
QY Components have the best price for PWR263S-35-R300F, we only sell genuine parts.
If you would like to buy PWR263S-35-R300F, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for PWR263S-35-R300F, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bourns Inc. all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Bourns Inc. and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as SMBJ26A-QH, SMBJ28A-QH, SMBJ30A-QH, SMBJ33A-QH, SMBJ36A-QH, SMBJ40A-QH, SMBJ43A-QH, SMBJ45A-QH, SMBJ48A-QH, SMBJ51A-QH ERJ-PB3B8060V, ERJ-PB3B3742V, ERJ-PB3B5622V, ERJ-PB6D9090V, ERJ-PB6D1541V, ERJ-PB6D1651V, ERJ-PB6D2321V, ERJ-PB6D4121V, ERJ-PB6D4221V, ERJ-PB6D5761V.
Buy Bourns Inc. PWR263S-35-R300F with us, save your time and money.