| Manufacturer Part Number | RC0201DR-07115KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 40180 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 115K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0201DR-07115KL.pdf |
| Part Number | RC0201DR-07115KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 115 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0201DR-07115KL |
QY Components have the best price for RC0201DR-07115KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0201DR-07115KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0201DR-07115KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0603FRE071R5L, RT0603FRE072R21L, RT0603FRE072R2L, RT0603FRE072R49L, RT0603FRE073R01L, RT0603FRE073R3L, RT0603FRE073R83L, RT0603FRE073R9L, RT0603FRE073RL, RT0603FRE074R22L RC1005J304CS, RC2012J120CS, RC0402FR-07178KL, RMCF1206FT6K04, MCR18ERTF5900, RC0603F124CS, MCR18ERTF68R0, CRCW0805732RFKEA, RMCF1206JT33R0, RC0805FR-0716R9L.
Buy Yageo RC0201DR-07115KL with us, save your time and money.