| Manufacturer Part Number | RC0201DR-07165KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 76360 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 165K OHM 0.5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0201DR-07165KL.pdf |
| Part Number | RC0201DR-07165KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 165 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0201DR-07165KL |
QY Components have the best price for RC0201DR-07165KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0201DR-07165KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0201DR-07165KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0603CRE0749R9L, RT0603CRE074K02L, RT0603CRE074K12L, RT0603CRE074K22L, RT0603CRE074K32L, RT0603CRE074K42L, RT0603CRE074K53L, RT0603CRE074K99L, RT0603CRE07510RL, RT0603CRE07511RL RC2012F3321CS, RC1206FR-07100KL, CRCW0603732RFKEA, RMCF0603FT1R62, MCR01MRTJ333, MCR18ERTJ1R0, RMCF0603FT1K58, RC0603F1132CS, MCR03ERTF4532, CRCW0805178RFKEA.
Buy Yageo RC0201DR-07165KL with us, save your time and money.