| Manufacturer Part Number | RC0201FR-072M74L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 160770 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 2.74M OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0201FR-072M74L.pdf |
| Part Number | RC0201FR-072M74L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 2.74 MOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0201FR-072M74L |
QY Components have the best price for RC0201FR-072M74L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0201FR-072M74L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0201FR-072M74L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RC0603JR-077M5L, RC1206FR-07165KL, RC0201FR-07261KL, AC1206FR-07200KL, RC0805FR-072M43L, RC1206FR-07124KL, RC0402JR-071R2L, RC0201JR-07470RL, RC1206JR-073M9L, RC1206FR-07324KL RW1S0BAR010JE, PWR263S-20-1R00J, PWR263S-20-R750J, RW3R0DBR050JE, PWR263S-20-5R60F, PWR263S-20-33R0F, RW2S0DA47R0JE, RW3R5EAR100JE, RW3R5EAR010JE, RW2S0CBR500JE.
Buy Yageo RC0201FR-072M74L with us, save your time and money.