| Manufacturer Part Number | RC0201FR-07619RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 28940 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 619 OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0201FR-07619RL.pdf |
| Part Number | RC0201FR-07619RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 619 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0201FR-07619RL |
QY Components have the best price for RC0201FR-07619RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0201FR-07619RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0201FR-07619RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMF25SFRE2K05, MMF25SFRE2K1, MMF25SFRE2K15, MMF25SFRE2K2, MMF25SFRE2K21, MMF25SFRE2K26, MMF25SFRE2K32, MMF25SFRE2K37, MMF25SFRE2K4, MMF25SFRE2K43 RG3216P-2400-B-T1, CPF0805B43RE1, CPF0805B430KE1, RL1632R-1R30-F, RT1206BRD073K16L, CPF0603B1K5E1, CPF0603B4K7E1, CPF0603B270KE1, RNCF0805BKT61R9, CPF0805B2K2E1.
Buy Yageo RC0201FR-07619RL with us, save your time and money.