| Manufacturer Part Number | RC0201JR-074K7P |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 106540 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0201JR-074K7P.pdf |
| Part Number | RC0201JR-074K7P |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 4.7 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0201JR-074K7P |
QY Components have the best price for RC0201JR-074K7P, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0201JR-074K7P, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0201JR-074K7P, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as MMP100FRE18R2, MMP100FRE18R7, MMP100FRE191K, MMP100FRE191R, MMP100FRE196K, MMP100FRE196R, MMP100FRE19K1, MMP100FRE19K6, MMP100FRE19R1, MMP100FRE19R6 RNCF0805DTE590K, RNCF0805DTE604K, RNCF0805DTE619K, RNCF0805DTE620K, RNCF0805DTE634K, RNCF0805DTE649K, RNCF0805DTE665K, RNCF0805DTE680K, RNCF0805DTE681K, RNCF0805DTE698K.
Buy Yageo RC0201JR-074K7P with us, save your time and money.