| Manufacturer Part Number | RC0402DR-07604KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 80880 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 604K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0402DR-07604KL.pdf |
| Part Number | RC0402DR-07604KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 604 kOhms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0402DR-07604KL |
QY Components have the best price for RC0402DR-07604KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0402DR-07604KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0402DR-07604KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CC0603BRNPO9BN1R3, CC0805KKX7R6BB824, CC1206MRY5V8BB474, CC1206CRNPO9BN2R0, CC1206DRNPO9BN5R6, CQ0201BRNPO8BN5R6, CQ0201BRNPO8BN7R0, CQ0201BRNPO8BN8R0, CC1206JRX7R7BB224, CC1206JRX7R8BB224 RC3216F2611CS, RC3216F3012CS, RC3216F685CS, RC0201FR-074K42L, RMCF0201FT1K40, CRCW0603110RFKEA, RC3216F224CS, MCR10ERTJ121, RC0805FR-0782KL, RMCF0805FT220K.
Buy Yageo RC0402DR-07604KL with us, save your time and money.