| Manufacturer Part Number | RC0402DR-07750RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 48800 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 750 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0402DR-07750RL.pdf |
| Part Number | RC0402DR-07750RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 750 Ohms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0402DR-07750RL |
QY Components have the best price for RC0402DR-07750RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0402DR-07750RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0402DR-07750RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CC0805FRNPO9BN221, CC0805FRNPO9BN271, CC0805FRNPO9BN331, CC0805FRNPO9BN681, CC0805FRNPO9BN821, CC1206JKNPOBBN102, CC1206JRX7R0BB102, CC1206JRX7R0BB472, CC1206JRNPOBBN681, CC1206KRX7RABB103 SMF547KJT, CRCW2512360RJNEGHP, RN73C1E69R8BTD, RN73C1E3K4BTD, TNPW040262R6BEED, RN73C1E10K7BTD, RN73C1E49K9BTD, RN73C1E1K0BTD, RN73C1E17K4BTD, RN73C1E1K96BTD.
Buy Yageo RC0402DR-07750RL with us, save your time and money.