| Manufacturer Part Number | RC0402JR-071ML |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 141650 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0402JR-071ML.pdf |
| Part Number | RC0402JR-071ML |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 1 MOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0402JR-071ML |
QY Components have the best price for RC0402JR-071ML, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0402JR-071ML, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0402JR-071ML, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AF0402JR-0743KL, AF0402JR-0743RL, AF0402JR-07470KL, AF0402JR-07470RL, AF0402JR-0747KL, AF0402JR-0747RL, AF0402JR-074K3L, AF0402JR-074K7L, AF0402JR-07510KL, AF0402JR-07510RL RMCF1210FT787R, RMCF1210FT806R, RMCF1210FT866R, RMCF1210FT90R9, AC1206FR-078R45L, CRCW08053R30FKEAC, RC6432J7R5CS, RC6432J100CS, PCF0805R-3K65BT1, PCF0805R-200KBT1.
Buy Yageo RC0402JR-071ML with us, save your time and money.