| Manufacturer Part Number | RC0603DR-07191RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 66950 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 191 OHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RC0603DR-07191RL.pdf |
| Part Number | RC0603DR-07191RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 191 Ohms |
| Tolerance | ±0.5% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RC0603DR-07191RL |
QY Components have the best price for RC0603DR-07191RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RC0603DR-07191RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RC0603DR-07191RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0603FRE07422KL, RT0603FRE07430KL, RT0603FRE07432KL, RT0603FRE07442KL, RT0603FRE07453KL, RT0603FRE07464KL, RT0603FRE07487KL, RT0603FRE07499KL, RT0603FRE07510KL, RT0603FRE07511KL CRCW06031K50FKEAHP, CRCW06032K00FKEAHP, CRCW060310K0FKEAHP, CRCW060315K0FKEAHP, CRCW060320K0FKEAHP, CRCW060330K9FKEAHP, CRCW060347K0FKEAHP, CRCW06031M00FKEAHP, CRCW0603150RFKEAHP, CRCW060320R0FKEAHP.
Buy Yageo RC0603DR-07191RL with us, save your time and money.