| Manufacturer Part Number | RL0809-123-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 197910 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 12MH 93MA 30 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RL0809-123-R.pdf |
| Part Number | RL0809-123-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 12mH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 93mA |
| Current - Saturation | 70mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 30 Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 520kHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.311" Dia (7.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RL0809-123-R |
QY Components have the best price for RL0809-123-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RL0809-123-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RL0809-123-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Eaton and Fixed Inductors from us. Such as F03B250V2-1-2A, F03B250V2A, F03B250V3-2-10A, ECNR17.5, BK/FRN-R-1/2, FRN-R-15ID, FRN-R-17-1/2ID, FRN-R-20ID, FRN-R-25ID, FRN-R-30ID VLS3012T-6R8MR90, VLS3012T-4R7M1R0, VLS3012T-1R0N2R2, VLS3012T-2R2M1R5, VLS3012T-470MR34, VLS3012T-100MR72, VLS3012T-150MR58, VLS3012T-220MR49, VLS3010T-1R0N1R9, VLS3010T-4R7MR80.
Buy Eaton RL0809-123-R with us, save your time and money.