| Manufacturer Part Number | RL0809-223-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 45070 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 21.99MH 70MA 59.7 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RL0809-223-R.pdf |
| Part Number | RL0809-223-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 21.99mH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 70mA |
| Current - Saturation | 52mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 59.7 Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 390kHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.311" Dia (7.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RL0809-223-R |
QY Components have the best price for RL0809-223-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RL0809-223-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RL0809-223-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Eaton and Fixed Inductors from us. Such as GV2G554A45, CH14-IP20, CH14-MS1, CH14-MS3, 121A50-A2P, 121A25-B3M, 121B50-C2P-HB, 19150-01M, 121B10-B2M-HB, BK/SA-15 MLF1608A1R5M, MLF1608A2R7M, MLF1608C270M, MLF1608DR68MTA00, MLF1608E100M, MLZ2012N4R7LTD25, LBR2518T1R0M, LBR2518T101K, LQW18AN3N9D10D, LQW18AN9N1C00D.
Buy Eaton RL0809-223-R with us, save your time and money.