| Manufacturer Part Number | RP1608S-R82-G |
|---|---|
| Manufacturer | Susumu |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 197320 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 0.82 OHM 2% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | RP1608S-R82-G.pdf |
| Part Number | RP1608S-R82-G |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Resistance | 820 mOhms |
| Tolerance | ±2% |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | RP1608S-R82-G |
QY Components have the best price for RP1608S-R82-G, we only sell genuine parts.
If you would like to buy RP1608S-R82-G, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for RP1608S-R82-G, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Susumu all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Susumu and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RL0816S-5R6-F, RL0816T-R039-F, RL0816S-1R6-F, RL0816S-110-F, RL0816S-130-F, RL0816S-160-F, RL0816S-1R1-F, RL0816S-240-F, RL0816S-300-F, RL0816S-3R6-F ERJ-14NF5233U, ERA-6AEB8253V, RT0603BRD07143KL, ERA-6AEB9533V, ERA-6AEB47R5V, RT0603BRD0711K3L, ERA-6AEB1781V, ERA-6AEB334V, ERA-6AEB7682V, RT0603BRD07750RL.
Buy Susumu RP1608S-R82-G with us, save your time and money.