| Manufacturer Part Number | S3G-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity | 190110 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 3A SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | S3G-13.pdf |
| Part Number | S3G-13 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package | SMC |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | S3G-13 |
QY Components have the best price for S3G-13, we only sell genuine parts.
If you would like to buy S3G-13, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for S3G-13, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Diodes Incorporated all series Diodes - Rectifiers - Single components. You can also buy other parts of Diodes Incorporated and Diodes - Rectifiers - Single from us. Such as 1.5KE11CA-T, 1.5KE120CA-T, 1.5KE130CA-T, 1.5KE13CA-T, 1.5KE160CA-T, 1.5KE16CA-T, 1.5KE170CA-T, 1.5KE180CA-T, 1.5KE200CA-T, 1.5KE220CA-T IDH08G120C5XKSA1, SCS205KGHRC, 1N5617, SCS210AGHRC, VS-30EPF12-M3, STPSC15H12D, VS-40EPS12-M3, VS-70HFR20, MSC010SDA120K, 63SPB100A.
Buy Diodes Incorporated S3G-13 with us, save your time and money.