| Manufacturer Part Number | SCR105B-121 |
|---|---|
| Manufacturer | Signal Transformer |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 22550 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 120UH 1.28A 370 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SCR105B-121.pdf |
| Part Number | SCR105B-121 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 120µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 1.28A |
| Current - Saturation | 630mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 370 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SCR105B-121 |
QY Components have the best price for SCR105B-121, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SCR105B-121, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SCR105B-121, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Signal Transformer all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Signal Transformer and Fixed Inductors from us. Such as RST 5-BULK-SHORT, RST 6.3-BULK-SHORT, 0697H9150-05, 0697H9160-05, 0697H9200-05, 5MTP 2.5-R, 5MTP 375-R, 5MTP 160-R, 5MTP 1.6-R, 5MTP 800-R MHQ1005P3N0CT000, NLV32T-2R7J-PF, LQW18AN3N9B80D, LQW18ANR15J8ZD, NLCV32T-2R2M-PF, AIML-0805-390K-T, MLF1005VR27JT000, NLV25T-820J-EF, NLV32T-R22J-PF, NLV25T-033J-PF.
Buy Signal Transformer SCR105B-121 with us, save your time and money.