| Manufacturer Part Number | SD12-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Available Quantity | 151010 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | TVS DIODE 12V 25V SOD323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SD12-7.pdf |
| Part Number | SD12-7 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 12V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 13.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 25V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 15A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 350W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 150pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SD12-7 |
QY Components have the best price for SD12-7, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SD12-7, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SD12-7, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Diodes Incorporated all series TVS - Diodes components. You can also buy other parts of Diodes Incorporated and TVS - Diodes from us. Such as D14V0S1U2WS-7, SMCJ9.0A-13-F, P6KE200A-T, SMAJ200A-13-F, D3V3H1B2LP-7B, P6SMAJ14ADF-13, P6SMAJ28ADF-13, P6SMAJ36ADF-13, P6SMAJ43ADF-13, P6SMAJ48ADF-13 5.0SMDJ7.0CA-H, 5.0SMDJ7.5CA-H, 5.0SMDJ70CA-H, 5.0SMDJ75CA-H, 5.0SMDJ78CA-H, 5.0SMDJ8.0CA-H, 5.0SMDJ8.5CA-H, 5.0SMDJ85CA-H, 5.0SMDJ9.0CA-H, 1.5KE18CA-E3/51.
Buy Diodes Incorporated SD12-7 with us, save your time and money.