| Manufacturer Part Number | SEN-10167 |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Humidity, Moisture Sensors |
| Available Quantity | 165750 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | SENSOR HUMID/TEMP 5V DTL 2% MOD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SEN-10167.pdf |
| Part Number | SEN-10167 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Humidity, Temperature |
| Humidity Range | 0 ~ 100% RH |
| Output Type | Digital |
| Output | 8b |
| Accuracy | ±2% RH |
| Response Time | - |
| Sensitivity | - |
| Voltage - Supply | 3.3 V ~ 6 V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Package / Case | Housed Sensor |
| Supplier Device Package | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SEN-10167 |
QY Components have the best price for SEN-10167, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SEN-10167, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SEN-10167, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of SparkFun Electronics all series Humidity, Moisture Sensors components. You can also buy other parts of SparkFun Electronics and Humidity, Moisture Sensors from us. Such as SEN-14728, SEN-14729, SEN-13331, SEN-13332, SEN-14282, SEN-09405, SEN-09404, SEN-10916, SEN-08880, SEN-09403 HIH-5030-001, HPP801A031, SHT25, HIH7131-000-001, HIH6131-021-001, HIH6121-021-001, HIH-5031-001, CC2A25, CC2D25S, CC2A23.
Buy SparkFun Electronics SEN-10167 with us, save your time and money.