| Manufacturer Part Number | SEN-13331 |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Force Sensors |
| Available Quantity | 171850 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | LOAD CELL - 50KG DISC TAS606 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SEN-13331.pdf |
| Part Number | SEN-13331 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Operating Force | 50.00kgf (110lbs) |
| Output | Resistive |
| Sensor Type | Load Cell |
| Voltage - Supply | 9 V ~ 12 V |
| Actuator Type | Diaphragm |
| Actuator Style/Size | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SEN-13331 |
QY Components have the best price for SEN-13331, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SEN-13331, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SEN-13331, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of SparkFun Electronics all series Force Sensors components. You can also buy other parts of SparkFun Electronics and Force Sensors from us. Such as SEN-14728, SEN-14729, SEN-13331, SEN-13332, SEN-14282, SEN-09405, SEN-09404, SEN-10916, SEN-08880, SEN-09403 FX1901-0001-0200-L, FS2050-0000-1500-G, FC2231-0000-0050-L, FSG15N1A, FSG005WNPB, 060-0239-08, 060-2443-02, 060-2444-06, 060-2443-07, 060-1430-05.
Buy SparkFun Electronics SEN-13331 with us, save your time and money.