| Manufacturer Part Number | SMP100MC-160 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Thyristors |
| Available Quantity | 471660 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | TRISIL 100A 160V BIDIRECT SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SMP100MC-160.pdf |
| Part Number | SMP100MC-160 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Voltage - Breakover | 200V |
| Voltage - Off State | 160V |
| Voltage - On State | - |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 300A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Number of Elements | 1 |
| Capacitance | 50pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SMP100MC-160 |
QY Components have the best price for SMP100MC-160, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SMP100MC-160, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SMP100MC-160, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of STMicroelectronics all series TVS - Thyristors components. You can also buy other parts of STMicroelectronics and TVS - Thyristors from us. Such as SMM4F28A-TR, SMBJ15CA-TR, SMBJ28CA-TR, ESDA17-5SC6, SM6T18A, SM6T18CA, SM6T68CA, SM6T150CA, SM6T220CA, SMA6J20A-TR P1500SDLRP, TISP7038L1DR-S, P1500EAL, P2600EBLRP1, P2600EBL, P3100ECL, P2300ECL, P2703AALRP, P2703AAL, P6002ACL.
Buy STMicroelectronics SMP100MC-160 with us, save your time and money.