| Manufacturer Part Number | SMP2-SBWC |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar Inc. |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity | 109760 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SMP2-SBWC.pdf |
| Part Number | SMP2-SBWC |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Color | Blue |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 285mcd |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 470nm |
| Wavelength - Peak | - |
| Features | - |
| Package / Case | 2-PLCC |
| Supplier Device Package | 2-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Height (Max) | 2.00mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SMP2-SBWC |
QY Components have the best price for SMP2-SBWC, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SMP2-SBWC, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SMP2-SBWC, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bivar Inc. all series LED Indication - Discrete components. You can also buy other parts of Bivar Inc. and LED Indication - Discrete from us. Such as 3YD-201, 3YD12V, 3YD5V, 3YDL, 3YDL-201, 5BC-3-Y/G-CA, R5BC-Y/G, R5GDL, R5HDL, SM1210RGY SSL-LX5093GD-12V, WP710A10SYC/J3, 334-15/X1C3-1TVA, CCL-LX45GT, HSMF-C118, HSMF-C114, HLMP-EH08-Y2000, 5976301607F, VLMRGB343-ST-UV-RS, 5988710307F.
Buy Bivar Inc. SMP2-SBWC with us, save your time and money.