| Manufacturer Part Number | SMP30-180 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Thyristors |
| Available Quantity | 111480 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | TRISIL 180V BIDIRECT SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SMP30-180.pdf |
| Part Number | SMP30-180 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Breakover | 240V |
| Voltage - Off State | 180V |
| Voltage - On State | - |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 70A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 30A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Number of Elements | 1 |
| Capacitance | 25pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SMP30-180 |
QY Components have the best price for SMP30-180, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SMP30-180, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SMP30-180, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of STMicroelectronics all series TVS - Thyristors components. You can also buy other parts of STMicroelectronics and TVS - Thyristors from us. Such as SM6T42AY, SM6T56AY, SM6T6V8AY, SM6T75AY, BZW06-376B, SM6T12CAY, SM6T15CAY, SM6T82CAY, 1.5KE22ARL, 1.5KE200ARL P0640EBL, P0900EALAP, P0900EALRP1, P0900EALRP2, P0900EBL, P1100EALAP, P1100EALRP2, P1100EBL, P1300EALAP, P1300EALRP2.
Buy STMicroelectronics SMP30-180 with us, save your time and money.