| Manufacturer Part Number | JKS-35 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity | 165120 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE CRTRDGE 35A 600VAC CYLINDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | JKS-35.pdf |
| Part Number | JKS-35 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating | 35A |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Features | - |
| Class | J |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA |
| Mounting Type | Holder |
| Package / Case | Cylinder |
| Size / Dimension | 1.060" Dia x 2.380" L (26.92mm x 60.45mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | JKS-35 |
QY Components have the best price for JKS-35, we only sell genuine parts.
If you would like to buy JKS-35, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for JKS-35, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Electrical, Specialty Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Electrical, Specialty Fuses from us. Such as FC1-2, 1A1706-06, 1A1706-07, 1A1706-14, 2A1777, GV2G254A46, GV2G272A46, GV2G354A46, GV2G454A46, GV2G472A46 FNQ-25, KLM-1, KLM-2, KLM-15, KLM-8, KLM-25, TPC-25, KTK-1/10, JJS-20, KTK-1/8.
Buy Eaton JKS-35 with us, save your time and money.