| Manufacturer Part Number | P160-182JS |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 82450 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 1.8UH 1.149A 93 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | P160-182JS.pdf |
| Part Number | P160-182JS |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1.8µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 1.149A |
| Current - Saturation | 1.16A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 93 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.100" (2.54mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | P160-182JS |
QY Components have the best price for P160-182JS, we only sell genuine parts.
If you would like to buy P160-182JS, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for P160-182JS, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as CF2-7.35*5.1*10, CF1-9.5*4.8*20, CF2-10.5*5.5*20, CF2-12*7.3*15, CF1-14.2*6.35*28.5, CF1-16*9*17, CF1-17.5*9.5*28.5, CF1-10.5*5.5*20, CF1-12*7.3*15, BF3024 SD10-1R0-R, DRA74-471-R, UP3B-4R7-R, P1330R-474K, 5800-392-RC, 7443082010, 7443082015, 7443082017, 7443082018, 7443082022.
Buy API Delevan Inc. P160-182JS with us, save your time and money.