| Manufacturer Part Number | S3JB R5G |
|---|---|
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity | 194900 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | S3JB R5G.pdf |
| Part Number | S3JB R5G |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | S3JB R5G |
QY Components have the best price for S3JB R5G, we only sell genuine parts.
If you would like to buy S3JB R5G, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for S3JB R5G, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Taiwan Semiconductor Corporation all series Diodes - Rectifiers - Single components. You can also buy other parts of Taiwan Semiconductor Corporation and Diodes - Rectifiers - Single from us. Such as SMA6J12A R3G, SMA6J13A R3G, SMA6J22A R3G, P6KE15A A0G, P6KE43A A0G, SMA6J10A R3G, SMA6J11A R3G, SMA6J17A R3G, SMA6J20A R3G, SMA6J24A R3G NXPSC06650Q, APT30DQ100BG, STPSC10065D, VS-CPU6006LHN3, 1N5620C.TR, 1N5616C.TR, CDBDSC8650-G, SICRF5650, SICR5650, SICRF6650.
Buy Taiwan Semiconductor Corporation S3JB R5G with us, save your time and money.