| Manufacturer Part Number | S3JB-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity | 107250 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 3A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | S3JB-13.pdf |
| Part Number | S3JB-13 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package | SMB |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | S3JB-13 |
QY Components have the best price for S3JB-13, we only sell genuine parts.
If you would like to buy S3JB-13, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for S3JB-13, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Diodes Incorporated all series Diodes - Rectifiers - Single components. You can also buy other parts of Diodes Incorporated and Diodes - Rectifiers - Single from us. Such as DT2041-04SO-7, D3V3F4U6S-7, SD05C-7, P6SMAJ16ADF-13, P6SMAJ22ADF-13, P6SMAJ26ADF-13, P6SMAJ40ADF-13, P6SMAJ45ADF-13, P6SMAJ51ADF-13, P6SMAJ54ADF-13 CMSH2-20 TR13, STD10100TR, RBR3L30BTE25, SJPB-H9VL, AS1PG-M3/84A, RB068L-60DDTE25, SJPX-F2VR, SJPJ-L3VL, SJPL-H6VL, SJPB-L4VL.
Buy Diodes Incorporated S3JB-13 with us, save your time and money.