| Manufacturer Part Number | SD6030-331-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 167740 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 313.5UH 380MA 2.08 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SD6030-331-R.pdf |
| Part Number | SD6030-331-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 313.5µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating | 380mA |
| Current - Saturation | 250mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.08 Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SD6030-331-R |
QY Components have the best price for SD6030-331-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SD6030-331-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SD6030-331-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Eaton and Fixed Inductors from us. Such as HB1850-2R5806-R, XB3585-2R5607-R, XV3585-2R7607-R, XL60-2R7308W-R, BK/1A2294, BK/HTC-150M, BK/1A4287-1, BK/HTC-140M, BK/FTI, BK/FTM PC9FJ8R2K, PC9FJR10K, PC9FJR15K, PC9FJR18K, PC9FJR22K, PC9FJR33K, PC9FJR47K, PC9FJR68K, PC9FJR82K, CTX01-14460.
Buy Eaton SD6030-331-R with us, save your time and money.