| Manufacturer Part Number | SDR1030-680M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 53510 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 68UH 820MA 360 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SDR1030-680M.pdf |
| Part Number | SDR1030-680M |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 68µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 820mA |
| Current - Saturation | 900mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 360 mOhm Max |
| Q @ Freq | 12 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant | 12.2MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.130" (3.30mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SDR1030-680M |
QY Components have the best price for SDR1030-680M, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SDR1030-680M, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SDR1030-680M, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bourns Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of Bourns Inc. and Fixed Inductors from us. Such as 2095-270-BLF, 2027-25-BLF, 2095-250-BLF, 2026-09-A1, 2036-60-BLF, 2036-35-B2LF, 2026-07-C2, 2045-47-BT1LF, 2049-12-BT1LF, 2045-23-BLF MLG0603S24NJTD25, MLG0603S62NJTD25, MLG0603S0N4CTD25, MLG0603S30NJTD25, MLG0603SR16JTD25, MLG0603S68NJTD25, MLG0603S0N3CTD25, MLG0603S0N6CTD25, MLG0603S13NJTD25, MLG0603SR10JTD25.
Buy Bourns Inc. SDR1030-680M with us, save your time and money.