| Manufacturer Part Number | SMTL6-GC |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar Inc. |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity | 166500 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | LED GREEN CLEAR 6PLCC SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | SMTL6-GC.pdf |
| Part Number | SMTL6-GC |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Color | Green |
| Configuration | - |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 3500mcd |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 4.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V |
| Current - Test | 60mA |
| Viewing Angle | 140° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 526nm |
| Wavelength - Peak | - |
| Features | - |
| Package / Case | 6-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package | 6-PLCC |
| Size / Dimension | 5.40mm L x 5.00mm W |
| Height (Max) | 1.60mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | SMTL6-GC |
QY Components have the best price for SMTL6-GC, we only sell genuine parts.
If you would like to buy SMTL6-GC, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for SMTL6-GC, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Bivar Inc. all series LED Indication - Discrete components. You can also buy other parts of Bivar Inc. and LED Indication - Discrete from us. Such as 5UWC-0.8K-F, 5UTC, R50RB2-4-0045, R50RB2-5-0080, R50RG2-F-0160, R20WHT-4-0045, R50BG2-4-0045, R50BG2-5-0080, R50BG2-F-0160, UV-405-TO92 HTOV511040UY, 150080M173000, TLHK44R1S2, INL-5AA30, INL-3AA30, MSL0601RGBU1, AA4040VRBXZ1S/A-2A, SSL-LX3054HD, HLMP1523, TLHE4600.
Buy Bivar Inc. SMTL6-GC with us, save your time and money.