| Manufacturer Part Number | 4253-500 |
|---|---|
| Manufacturer | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Product Category | EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) |
| Available Quantity | 463806 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FILTER LC(PI) 0.012UF CHASSIS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 4253-500.pdf |
| Part Number | 4253-500 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Type | Low Pass |
| Filter Order | 3rd |
| Technology | LC (Pi) |
| Number of Channels | 1 |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Attenuation Value | 65dB @ 1GHz ~ 10GHz |
| Resistance - Channel (Ohms) | - |
| Current | 10A |
| Values | C = 0.012µF |
| ESD Protection | No |
| Operating Temperature | - |
| Applications | General Purpose |
| Voltage - Rated | 70V |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Axial, Bushing, 1 Turret Lead |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 0.687" L (6.35mm x 17.45mm) |
| Height | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 4253-500 |
QY Components have the best price for 4253-500, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 4253-500, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 4253-500, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components all series EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) components. You can also buy other parts of Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components and EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) from us. Such as 77061221P, 77063334P, 77063271P, 770103272P, 770101153P, 752083472GPTR7, 752181102GPTR7, 753161103GPTR7, 766163560GP, 767161102GP EZA-ST43AAAJ, EZA-ST52AAAJ, EZA-ST12AAAJ, EZA-ST31AAAJ, EZA-ST42AAAJ, EZA-ST51AAAJ, NFL18SP507X1A3D, MEM1608P35R0, MEM1608P25R0, MEM1608P101R.
Buy Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 4253-500 with us, save your time and money.