| Manufacturer Part Number | 5142-274K |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Available Quantity | 473612 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FIXED IND 270UH 565MA 870 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 5142-274K.pdf |
| Part Number | 5142-274K |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 270µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 565mA |
| Current - Saturation | 640mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 870 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 5.2MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 5142-274K |
QY Components have the best price for 5142-274K, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 5142-274K, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 5142-274K, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of API Delevan Inc. all series Fixed Inductors components. You can also buy other parts of API Delevan Inc. and Fixed Inductors from us. Such as 1025R-16J, 1025R-18J, 1025R-20J, 1025R-22J, 1025R-24J, 1025R-26J, 1025R-28J, 1025R-30J, 1025R-32J, 1025R-34J PE-1008CD621KTT-H, PE-1008CD641GTT, PE-1008CD641JTT, PE-1008CD641KTT, PE-1008CD650GTT, PE-1008CD650JTT, PE-1008CD650KTT, PE-1008CD680GTT-H, PE-1008CD680JTT-H, PE-1008CD680KTT-H.
Buy API Delevan Inc. 5142-274K with us, save your time and money.