| Manufacturer Part Number | 610SJR00200-T |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 172560 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES 0.002 OHM 5% 1W C BEND |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 610SJR00200-T.pdf |
| Part Number | 610SJR00200-T |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Resistance | 2 mOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Metal Element |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Package / Case | Strip, C Bend |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 0.441" L x 0.126" W (11.20mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 610SJR00200-T |
QY Components have the best price for 610SJR00200-T, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 610SJR00200-T, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 610SJR00200-T, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Ohmite all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Ohmite and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as LVC06FR750EV, FCSL05R010FER, FCSL05R020FER, ML1000FE-R52, ML1001FE-R52, ML1002FE-R52, ML1003FE-R52, ML1004FE-R52, ML10R0FE-R52, ML1101FE-R52 RG1608P-5232-D-T5, RG1608P-5362-D-T5, RG1608P-5492-D-T5, RG1608P-5622-D-T5, RG1608P-5762-D-T5, RG1608P-5902-D-T5, RG1608P-6042-D-T5, RG1608P-6192-D-T5, RG1608P-6342-D-T5, RG1608P-6492-D-T5.
Buy Ohmite 610SJR00200-T with us, save your time and money.