| Manufacturer Part Number | 87063-014 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity | 107180 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | VARISTOR 33V 750A DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | 87063-014.pdf |
| Part Number | 87063-014 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Maximum AC Volts | 20V |
| Maximum DC Volts | 26V |
| Varistor Voltage (Min) | 29.5V |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V |
| Varistor Voltage (Max) | 36.5V |
| Current - Surge | 750A |
| Energy | 6.0J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | - |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | 87063-014 |
QY Components have the best price for 87063-014, we only sell genuine parts.
If you would like to buy 87063-014, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for 87063-014, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Littelfuse Inc. all series TVS - Varistors, MOVs components. You can also buy other parts of Littelfuse Inc. and TVS - Varistors, MOVs from us. Such as V180ZT05PX2855, V180ZU05PX2855, V47ZS1PX1347, V07E140PL2B, V100ZS05P, V05E20AUTO, V05E23AUTO, V05E35AUTO, V07E250P, V120ZA05P ZV14K1206T201N, ZV20K1206T201N, ZV25K1206T201N, ZV14K1210T401N, ZV17K1210T401N, ZV20K1210T401N, B72214S0400K551, AMCV-1206H-560-T, AMCV-1206H-180-T, AMCV-1206H-220-T.
Buy Littelfuse Inc. 87063-014 with us, save your time and money.