| Manufacturer Part Number | AF0201FR-0713KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 198820 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 13K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0201FR-0713KL.pdf |
| Part Number | AF0201FR-0713KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 13 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0201FR-0713KL |
QY Components have the best price for AF0201FR-0713KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0201FR-0713KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0201FR-0713KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT1206FRE07953KL, RT1206FRE07953RL, RT1206FRE0795K3L, RT1206FRE0795R3L, RT1206FRE0797K6L, RT1206FRE0797R6L, RT1206FRE079K09L, RT1206FRE079K1L, RT1206FRE079K31L, RT1206FRE079K53L TNPU0603100KAZEN00, PHP01206E2002BST5, PHP01206E1002BST5, PNM1206E1004BST5, TNPU060349K9AZEN00, PHP01206E9760BST5, TNPU0603200RAZEN00, PHP01206E4991BST5, HVCB1206KDL470K, HVC0402T1006JET.
Buy Yageo AF0201FR-0713KL with us, save your time and money.