| Manufacturer Part Number | AF0201JR-071K8L |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 114790 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF0201JR-071K8L.pdf |
| Part Number | AF0201JR-071K8L |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 1.8 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF0201JR-071K8L |
QY Components have the best price for AF0201JR-071K8L, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF0201JR-071K8L, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF0201JR-071K8L, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as RT0805DRD07133KL, RT0805DRD0713K3L, RT0805DRD0713KL, RT0805DRD07143KL, RT0805DRD07143RL, RT0805DRD0714K3L, RT0805DRD0714K7L, RT0805DRD07154KL, RT0805DRD0715K8L, RT0805DRD0715RL ERJ-6RBD3012V, ERJ-6RBD3090V, ERJ-6RBD3091V, ERJ-6RBD3092V, ERJ-6RBD3160V, ERJ-6RBD3161V, ERJ-6RBD3162V, ERJ-6RBD3240V, ERJ-6RBD3241V, ERJ-6RBD3242V.
Buy Yageo AF0201JR-071K8L with us, save your time and money.