| Manufacturer Part Number | AF1210FR-0716RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 158120 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210FR-0716RL.pdf |
| Part Number | AF1210FR-0716RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 16 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210FR-0716RL |
QY Components have the best price for AF1210FR-0716RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210FR-0716RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210FR-0716RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as CC0805KKX5R9BB475, CC0805KKX7R7BB106, CC0805KRX5R7BB106, CC0805KRX5R8BB106, CC0805MKX5R7BB475, CC0805MKX7R7BB106, CC0805MKX7R8BB475, CC1206KKX5R6BB476, CC1206MKX5R7BB476, CC1206MKX5R8BB226 D55342E07B2B00R, D55342E07B1B24R, D55342E07B8B06R, D55342E07B21B0R, D55342E07B12B7R, D55342E07B150AR, D55342E07B21B5R, D55342E07B22B1R, D55342E07B8B66R, D55342E07B49B9R.
Buy Yageo AF1210FR-0716RL with us, save your time and money.