| Manufacturer Part Number | AF1210FR-07210RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 37000 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 210 OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210FR-07210RL.pdf |
| Part Number | AF1210FR-07210RL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 210 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210FR-07210RL |
QY Components have the best price for AF1210FR-07210RL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210FR-07210RL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210FR-07210RL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC0201FR-076K98L, AC0201FR-07715KL, AC0201FR-07715RL, AC0201FR-0771K5L, AC0201FR-0771R5L, AC0201FR-07732KL, AC0201FR-07732RL, AC0201FR-0773K2L, AC0201FR-0773R2L, AC0201FR-07768KL RMCF1206FT309R, CRG0402F100R, RC2012F3244CS, RMCF0805FT2K15, RC1608F2213CS, RC0201FR-071K69L, CRCW04024R42FKED, RC0603F4993CS, CRCW08053K60JNEA, RMCF1206FT1K54.
Buy Yageo AF1210FR-07210RL with us, save your time and money.