| Manufacturer Part Number | AF1210FR-07560KL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity | 66500 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | RES SMD 560K OHM 1% 1/2W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | AF1210FR-07560KL.pdf |
| Part Number | AF1210FR-07560KL |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Resistance | 560 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | AF1210FR-07560KL |
QY Components have the best price for AF1210FR-07560KL, we only sell genuine parts.
If you would like to buy AF1210FR-07560KL, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for AF1210FR-07560KL, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Yageo all series Chip Resistor - Surface Mount components. You can also buy other parts of Yageo and Chip Resistor - Surface Mount from us. Such as AC0201FR-07221KL, AC0201FR-07221RL, AC0201FR-07237KL, AC0201FR-07243KL, AC0201FR-07249KL, AC0201FR-0724K3L, AC0201FR-0724K9L, AC0201FR-0724RL, AC0201FR-07261KL, AC0201FR-0726K7L RG2012P-3921-B-T5, RG2012P-1021-B-T5, CRL1206-FW-R300ELF, CRL1206-FW-R160ELF, RT0805DRD0710RL, RL1210JR-070R1L, AC1218JK-073KL, ERJ-6BQF6R8V, PA0603-R-070RL, HMC0603JT30M0.
Buy Yageo AF1210FR-07560KL with us, save your time and money.