| Manufacturer Part Number | BK1/ABC-7-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fuses |
| Available Quantity | 74680 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | BK1/ABC-7-R.pdf |
| Part Number | BK1/ABC-7-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Current Rating | 7A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200A AC, 10kA DC |
| Melting I²t | 109.33 |
| Approvals | CSA, UL |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | BK1/ABC-7-R |
QY Components have the best price for BK1/ABC-7-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy BK1/ABC-7-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for BK1/ABC-7-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Fuses from us. Such as BMA603APQ, 2A3089, 15182, BMA603ASQ, 50GD33, 63GD33, INT-AB-HW, BK/9789-1/2, 11368, BP/FLW-14 0234003.MXP, 0218004.MXP, 02393.15HXP, 0313002.MXP, 0239002.HXP, 0313003.MXP, BK/GMD-1-R, 0313.750MXP, 021802.5MXP, 0218.500MXP.
Buy Eaton BK1/ABC-7-R with us, save your time and money.