| Manufacturer Part Number | BK1/TDC10-1-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fuses |
| Available Quantity | 77250 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE GLASS 1A 350VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | BK1/TDC10-1-R.pdf |
| Part Number | BK1/TDC10-1-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 1A |
| Voltage Rating - AC | 350V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10A |
| Melting I²t | - |
| Approvals | - |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | BK1/TDC10-1-R |
QY Components have the best price for BK1/TDC10-1-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy BK1/TDC10-1-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for BK1/TDC10-1-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Fuses from us. Such as CB185-80, CB185-90, CB185P-100, CB185P-110, CB185P-120, CB185P-135, CB185P-150, CB185P-25, CB185P-30, CB185P-35 0157002.DR, 0157007.DR, 01543.15DR, BK/C518-125-R, 02183.15HXP, 0230002.HXP, 021806.3HXP, 031302.5HXP, 0218.800HXP, 46214000000.
Buy Eaton BK1/TDC10-1-R with us, save your time and money.