| Manufacturer Part Number | BK1/TDC10-7-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Fuses |
| Available Quantity | 96050 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | FUSE GLASS 7A 150VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | BK1/TDC10-7-R.pdf |
| Part Number | BK1/TDC10-7-R |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 7A |
| Voltage Rating - AC | 150V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Mounting Type | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 70A |
| Melting I²t | - |
| Approvals | - |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | BK1/TDC10-7-R |
QY Components have the best price for BK1/TDC10-7-R, we only sell genuine parts.
If you would like to buy BK1/TDC10-7-R, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for BK1/TDC10-7-R, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Fuses components. You can also buy other parts of Eaton and Fuses from us. Such as JJS-30, KTK-1/2, KTK-1-1/2, TPA-30, KTK-R-10, KTK-R-1, KTK-R-1-1/2, KTK-R-5, PV-1A10F, PV-2A10F SR-5F-5A-BK, BK/GMA-3.15-R, SR-5F-1A-BK, BK/S506-8-R, 0263.750MXL, BK/MDL-V-5-R, BK/S501-63-R, BK/S501-50-R, BK/PCB-3/4-R, BK/ABC-V-25-R.
Buy Eaton BK1/TDC10-7-R with us, save your time and money.