| Manufacturer Part Number | CB174-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 460469 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 20A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB174-20.pdf |
| Part Number | CB174-20 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | - |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 32V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB174-20 |
QY Components have the best price for CB174-20, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB174-20, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB174-20, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as 2A1667-23, 1A1063, 2A1986-3, 2A1630-10, 2A1630-4, 1A1063-W, 2A1667-11, 2A1909-20, 2A1667-12, 2A1630-11 IPAP-1-37098-30, IPAP-1-37098-5, W23-X1007-1, CPP11-52-21.0A-OA-V, CPR11-52-30.0A-OC-V, CPR11-59-30.0A-OA-V, CPP11-52-30.0A-OB-V, 3120-F35F-H7T1-SGRX-16A, IPA-1-36845-30, 2-6500-P10-000800-7A.
Buy Eaton CB174-20 with us, save your time and money.