| Manufacturer Part Number | CB187F-60 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 32480 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 60A 48VDC PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187F-60.pdf |
| Part Number | CB187F-60 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 60A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187F-60 |
QY Components have the best price for CB187F-60, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187F-60, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187F-60, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as FNA-15, FNA-2-1/2, FNA-4, FNA-6, FNA-7, FNA-8, NITD32M40, NITD32M50, FL11K30, FL11K40 201-2A, 201-3A, 201-4A, 201-5A, 201-6A, 201-7A, 201-8A, T15-1-.100A-01-11AL-V, W31-X1016-7.5, W31-X1016-10.
Buy Eaton CB187F-60 with us, save your time and money.