| Manufacturer Part Number | CB181F-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 102470 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 150A AUTO RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB181F-150.pdf |
| Part Number | CB181F-150 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 150A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Automatic Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB181F-150 |
QY Components have the best price for CB181F-150, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB181F-150, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB181F-150, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as BRT-400, BRT-500, BRT-600, FWH-40B, FWH-45B, FWH-50B, FWH-60B, FWX-50A14F, CC100, CC80 IUGN6-1-63F-20.0, IUGN6-1-63F-15.0, IUG2-28780-1, 4420.0459, IELK1-1-72-60.0-01-V, IELK1-1-72-100.-01-V, IEG2-28495-2-V, 3000766, 3000755, 3000759.
Buy Eaton CB181F-150 with us, save your time and money.