| Manufacturer Part Number | CB185-90 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 166630 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 90A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB185-90.pdf |
| Part Number | CB185-90 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 90A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB185-90 |
QY Components have the best price for CB185-90, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB185-90, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB185-90, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as 16LET, 7LET, 56ET, 40ET, LPJ-40SP, LPJ-35SP, LPJ-45SP, GSA25, 63LET/SF, CDS100 106-M2-P10-0.5A, W23-X1A1G-15, 1410-F110-P1F1-W14Q-1A, 1180-01-1A, W67-X2Q12-10, 9926251010, 9926251015, 9926251910, 9926251005, 9926251020.
Buy Eaton CB185-90 with us, save your time and money.