| Manufacturer Part Number | CB187P-30 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 26650 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 30A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187P-30.pdf |
| Part Number | CB187P-30 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 30A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187P-30 |
QY Components have the best price for CB187P-30, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187P-30, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187P-30, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as KR-5R5V474-R, PM-5R0V105-R, KR-5R5C105-R, HV1635-2R7356-R, PB-5R0V104-R, KR-5R5H155-R, KW-5R5C684-R, PM-5R0V155-R, PM-5R0H155-R, KR-5R5C155-R T11S-62-5.00A-01-21D, 2-5700-IG1-P10-051028-38A, IPA-1-1RE-31144-1, PP11-0-0.50A-OB-V, PP11-0-2.50A-OB-V, PP11-0-7.50A-OC-V, PP11-1-1.50A-OB-V, PP11-1-7.50A-XX-V, PP11-2-3.50A-OB-V, PP11-2-7.50A-OB-V.
Buy Eaton CB187P-30 with us, save your time and money.