| Manufacturer Part Number | CB187F-35 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 110090 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 35A 48VDC PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187F-35.pdf |
| Part Number | CB187F-35 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 35A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187F-35 |
QY Components have the best price for CB187F-35, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187F-35, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187F-35, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as CB181P-60, CB181P-100, CB181P-70, CB181P-80, CB184F-135, BK/CB185-100, BK/CB185-120, BK/CB185-135, BK/CB185-150, BK/CB185-50 PR11-1-5.00A-20028-1-V, PR11-2-10.0A-25044-4-V, PR11-2-11.0A-25044-3-V, PR11-2-12.0A-25044-5-V, PR11-2-5.10A-25044-1-V, PR11-51-20.0A-33205-20, PR11-51-25.0A-33205-25, PR11-51-25.0A-35425-25, PR11-62-3.00A-34888-1-V, PR11-62F-13.0A-25044-7-V.
Buy Eaton CB187F-35 with us, save your time and money.