| Manufacturer Part Number | CB184F-80 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 58490 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 80A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB184F-80.pdf |
| Part Number | CB184F-80 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 80A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 42V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Lever |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB184F-80 |
QY Components have the best price for CB184F-80, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB184F-80, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB184F-80, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as CVR-RH-25600, 2A1634-3, 170H0238, 170H0237, 15247, GSL2000, 1A9721, 2A1908-1, 2A1909-24, 2A1702-8 PR11-0-15.0A-XX-V, PR11-0-2.00A-XX-V, PR11-0-20.0A-39907-1-V, PR11-0-20.0A-XX-V, PR11-0-4.00A-XX-V, PR11-0-8.00A-XX-V, PR11-1-1.00A-XX-V, PR11-1-15.0A-XX, PR11-1-15.0A-XX-V, PR11-1-2.00A-XX.
Buy Eaton CB184F-80 with us, save your time and money.