| Manufacturer Part Number | CB185-25 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 14400 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 25A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB185-25.pdf |
| Part Number | CB185-25 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 25A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB185-25 |
QY Components have the best price for CB185-25, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB185-25, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB185-25, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as FRN-R-12, NSD20M25, NSD20M32, FNM-1/10, FNM-1/4, FNM-1-1/8, FNM-15/100, FNM-2/10, FNM-3/10, FNM-4/10 9926251935, AA1-B0-34-615-1B1-C, 3120-F301-N7Q1-W15FY0-20A, 3120-F303-N7Q1-W15FY2-20A, 3120-F501-N7Q1-W15FY3-20A, 1C03DL, 1C05DL, 1C1.6DL, 1C10DL, 1C12DL.
Buy Eaton CB185-25 with us, save your time and money.