| Manufacturer Part Number | CB187P-60 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 107410 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 60A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB187P-60.pdf |
| Part Number | CB187P-60 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 60A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB187P-60 |
QY Components have the best price for CB187P-60, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB187P-60, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB187P-60, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as CDS60, FNA-10, FNA-2, FNA-5, FRN-R-35ID, FRN-R-40ID, FRN-R-45ID, FRN-R-50ID, FRN-R-60ID, AAO32M40 R41-1RE..00355801, R41-1RE..00355836, R41-1RE..S00269247, R41-1RE..S00269255, R41-1RE..S00269263, R41-1RE..S00269271, R41-1RE..S00269298, R41-1RE..S00269301, R41-1RE..S00269379, R41-1RE..S00383996.
Buy Eaton CB187P-60 with us, save your time and money.