| Manufacturer Part Number | CB184F-50 |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Available Quantity | 88820 Pieces |
| Unit Price | Quote by Email ([email protected]) |
| Description | CIR BRKR 50A PUSH-RESET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle) | In Production |
| Delivery Time | 1-2 Days |
| Date Code (D/C) | New |
| Datasheet Download | CB184F-50.pdf |
| Part Number | CB184F-50 |
|---|---|
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks |
| Condition | New & Unused, Original Sealed |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating | 50A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 42V |
| Number of Poles | 1 |
| Actuator Type | Lever |
| Illumination | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Weight | 0.001 KG |
| Application | Email for details |
| Replacement Part | CB184F-50 |
QY Components have the best price for CB184F-50, we only sell genuine parts.
If you would like to buy CB184F-50, you can submit a request for quotation, or send an email to us, we will send you the quotation within 12 hours. After the quotation, you can place your order for CB184F-50, we will send you our invoice and ship to you to any country.
Our Email: [email protected]
QY components is a stocking distriutor of Eaton all series Circuit Breakers components. You can also buy other parts of Eaton and Circuit Breakers from us. Such as FNM-1/8, FNM-3/4, BBS-6, BBS-1-8/10, HVA-2-NR, FWH-025A6F, FWH-025A6FR, FWH-030A6F, HVA-2, F03B250V3A W57-XA2A7B10-5, CLB-103-11-B-3-A-B-A, 121A50-A2P, W28-XQ1A-3.75, W28-X1081-3, 1658-G41-00-P10-D04-055845-8A, 1658-G41-00-P10-055838-14A, W54-XA1A4B13-15, W54-XA6A4B13-10, 1658-A00-00-P10-10A.
Buy Eaton CB184F-50 with us, save your time and money.